Dramatisk Debut 2010-2024 – finalister og de 7 der fik en udtalelse

DRAMATISK DEBUT 2024

Finalister:

  1. præmien “EN SOMMERDAG I OKTOBER af Nicolaj Dissing Schledermann
  2. præmien “JEG HUSKER KNIVEN” af Askur Skaalum Gregersen
  3. præmien “PRINS CARL AF DANMARK” af William Jacobsen Halken

Følgende syv fik desuden en bemærkning og ros fra juryen:

“I EN HYTTE KALDET VALHALLA” af Ambjørn Happy
“MY LITTLE BOX OF AMAZING” af Harriet Grabow
“SÅ STILLE DU ER BLEVET UDEN AT SIGE FARVEL” af Jo Loui Borup
“SORT PÅ HVIDT” af Simon Lembcke
“KUNSTEN AT FANGE EN GUD” af Tor Lind
“MÅNEMUND” af Signe Holm
“TRANSPARENT” af Mikkel Pilgaard og Emil Sandlykke


DRAMATISK DEBUT 2022

Finalister:

  1. præmien “AFBRUDT SAMLIV” af Henriette Katrine Lund
  2. præmien “ANNE FRANKENSTEIN” af Tor Lind
  3. præmien “OPRAH WINFREY HAR ALT, MEN INGEN BØRN” af Sandra Mahmoud Lindquist

Følgende syv fik desuden en bemærkning og ros fra juryen:

“DET BRÆNDENDE HUS” af Nichlas Ashkan Johansen
“GENNEMSNITLIGE GITTE OG ALMINDELIGE ALLAN” af Nicolaj Dissing Schledermann
“BRUNCH” af Kasper Bisgaard Laursen
“SE NU” af Denise Kræmer
“EFTERMÆLE” af Mathilde Schytz Marvit og Alexandra Hedegaard
“AFREAKTION” af Morten Vejbæk Klode
“SKYGGEHISTORIER” af Joakim Jarl Sejergaard


DRAMATISK DEBUT 2020

Finalister:

  1. præmien “SURPRISE” af Nanna Berner
  2. præmien “MØGSØEN” af Jonas Reppel
  3. præmien “TURBO” af Frederik Timm

Følgende syv fik desuden en bemærkning og ros fra juryen:

“GRÆVLINGEN” af Signe Redvard Frandsen
“SKUNKS” af Line Leonhardt og Dorte Schou
“PRIMATER” af Louise Bindseil
“DEN NAT HIMLEN BRÆNDTE” af Erik Emil Olsen
“KÆRLIGHED OG ØKONOMI” af Lin Melkane
“NU HVOR JEG ER GAMMEL” af Peter Poulsen Jacobsen
“SIMON SIGER” af Louise Ladegaard


DRAMATISK DEBUT 2018

Finalister:

  1. præmien ”JOHN LENNON ER DØD” af Sophie Zinckernagel
  2. præmien ”500 TIMERS INTIMITET” af Andreas Kjærgaard.
  3. præmien ”LYSERØDE DYR I SMÅ BURE” af Jonas Reppel, som også vandt Publikumsprisen

Følgende syv fik desuden en bemærkning og ros fra juryen:

“SNAP, SKYPE, SKYD!” af Anne Christina Saabye
“BOLDBANEN” af Josephine Eusebius Olhoff-Jakobsen
“THANATOS” af Stefan Jaworski
“FAREN ER” af Helle Højland
“DEN NYE SIGTBARHED” af Signe Redvard Frandsen
“FRA SANDVIG TIL ALLINGE” af Nanna Tychsen
“HVIS JEG IKKE VIL NOGET MED DET” af Lin Melkane


DRAMATISK DEBUT 2016

Finalister:

  1. præmien “GODT VI HAR ALLAN” af Peder Frederik Jensen
  2. præmien “EN FESTSANG FOR LONNIE” af Peter Poulsen Jacobsen
  3. præmien “NØGNE DAMER” af Karin Bang Heinemeier


Følgende syv fik desuden en bemærkning og ros fra juryen:

“DOUBLE BIND” af Jesper Balslev
“LAND “af Peter Løhr             
“HAUSFRAU” af Juri Sjørslev
“DEN DER BLINKER” af Helle Bjerg
“SUNDAY GIRL” af Signe Redvard Frandsen
“APOCALYPSO” af Sophie Zinckernagel
“TEGNEREN OG TERRORISTEN” af Andreas Sindberg


DRAMATISK DEBUT 2014

Finalister:

  1. præmien “SPARTA” af Benjamin Kitter
  2. præmien “KLÆD DIG I RØDT TIL MIN BEGRAVELSE” af Niels Martin Trier Josefsen
  3. præmien “ALBERT OG EVA” af Bo Dalum

Følgende syv fik desuden en bemærkning og ros fra juryen:

“(U)NORMAL UNDERHOLDNING” af Sissi Friedrichsen
“RAFI FORSVINDER” af Noa Agnete Metz
“DRØMMEN ER DRØMMEN” af Katrine Nørregaard
“WHISTLEBLOWING” af Søren Lassen
“ET OVERSØISK VÆSEN” af Cecilie Rebbelstam Kjær
“TALAL” af Katrine Troensegaard
“MUSVITTEN (MONA)LISA OG ENGLEN” Asir af Lotte Mia Wewer


DRAMATISK DEBUT 2012

Finalister:

  1. præmien “VANVID” af Søren Dixen
  2. præmien “BAG HEGNET” af Caroline Cecilie Malling
  3. præmien “HELE VEJEN HJEM” af Thorkil Jacobsen


Følgende syv fik desuden en bemærkning og ros fra juryen:

“KUN TIL GRÆNSEN” af Mette Kappel
“ÅB(EN) SESSION” af Mille Simonsen
“KVINDEN FRA SKOVEN” af Christine Wolff Ørnsbo
“DET FØRSTE KYS” af Martin Geertz og Benjamin Kitter
“SOMMERHUSET” af Thea Kulavig og Magnus Berg
“G.RAPE.FRUGT” af Harald Havsteen-Mikkelsen
“HJEMVENDELSEN” af Jon Højlund Arnfred


DRAMATISK DEBUT 2010

Finalister:

  1. præmien “GRÜNFELD FORSVAR” af Mikkel Wallentin
  2. præmien “LYSET” af Peter Dupont Weiss
  3. præmien “DØDEN GNED FILOEN” af Rasmus Munch

 Følgende syv fik desuden en bemærkning og ros fra juryen:  

“OG HERREN KALDER VI SATAN” af Christian Gade Bjerrum
“LILLE BLÅ UNDERGANG” af Malte Frid-Nielsen
“OVERSÆTTELSEN” af Liv Maria Róadóttir og Lasse Thorning
“SABAAH BLUES” af Johnny Minor Mørup
“RUNDT OM HJØRNET OG TIL HØJRE FOR VIRKELIGHEDEN” af Marie Markvard Andersen
“IMENS BØRNENE SULTER I AFRIKA” af Maj Johansen
“VI ER PÅ JORDEN” af Benjamin Kitter